Üniversitemiz Son Mezunlarını da Coşkuyla Uğurladı

17.5.2017

Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencileri eğitimlerinin ardından diploma almaya hak kazanarak düzenlenen törenle mezun oldular.

Üniversitemiz Gençlik Meydanında düzenlenen törene Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, Eşleri Hanımefendi Necla GÖNÜLLÜ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan SOLMAZ, Sağlık Yüksekokulu Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali AYDIN, Adıyaman Sağlık İl Müdürü M. Emin TAŞ, Halk Sağlığı İl Müdürü Mustafa KUTLU, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kaya ÖZER, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih MURATHAN, Devlet Konservatuvarı MüdürüYrd. Doç. Dr. Barış TOPTAŞ, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

 Tören, öğrencilerin kortej yürüyüşü ile başlarken saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okundu. Ardından Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı birincisi Muhammet Okan TÜRKOĞLU, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu birincisi Serap TUMBUL,Sağlık Yüksekokulu birincisi Ramazan KULBAY,Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu birincisi Sevgi TEKDAL mezun öğrenciler adına birer konuşma gerçekleştirdi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ

“Eğitim Standartlarımız Eskiye Oranla Oldukça İyiyi Ve İleriyi Temsil Etmektedir”

Mezuniyet töreninde konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ ise konuşmasında son yıllardaki üniversite sayısındaki artışa dikkat çekti ve bu konudaki eleştirilere cevap verdi. Hükumetin üniversitelerin fiziki ve bilimsel alt yapısını sağlamlaştırmak için çok ciddi çaba sarf ettiğini ifade eden Prof. Dr. GÖNÜLLÜ, Adıyaman Üniversitesine 10 yılda 1.3 milyar lira kaynak ayrıldığını dile getirdi.

Prof. Dr. GÖNÜLLÜ “Bugün bütün dünyada ekonominin küreselleşmesine paralel olarak yükseköğretim de küreselleşmektedir. Ülkemizde de 2006 ve sonrasında kurulan devlet ve vakıf üniversiteleri ile toplam üniversite sayımız 200'e yaklaşmış, üniversiteleşme alanında yaşanan bu gelişmelere, başta bir kısım akademisyenler olmak üzere toplumun elit kesimlerinden eleştiriler gelmiştir. Bu eleştirilerin başında yüksek öğretimin yaygınlaştırılmasının kaliteyi düşüreceği, bu kurumların “yüksek lise” seviyesinde oldukları, bilimin ve teknolojinin gelişmesine katkıda bulunamayacakları, küçük şehirlerde üniversite kurulamayacağı gibi düşünceler üzerinde yoğunlaşmaktaydı. Bütün bu eleştirilerin yapıcı olanları ciddiye alınabilir. Ancak bir şeyin kalitesinden söz edebilmek için o şeyin önce var olmasının gerektiği unutulmamalıdır. Olmayan şeyin kalitesinden söz edilemez. Üstelik üniversitelerin yaygınlaştırılmasının yüksek öğretimin kalitesi üzerinde olumsuz etki yapacağı beklentisiyle YÖK bir dizi fiziki ve beşeri standart belirlemiş, o standartlara erişen birimlere bölüm açma ve öğrenci alma izni vermektedir. Açıkça ifade etmek gerekir ki bu standartlar eskiye oranla oldukça iyiyi ve ileriyi temsil etmektedir. Örnek olarak ifade edeyim fakültelere öğrenci alabilmek için farklı ana bilim dallarında doktora yapmış 7 öğretim üyesine; diğer bölümlere öğrenci alabilmek için en az 3 öğretim üyesine ihtiyaç duyulmaktadır. AyrıcaHükumetimizin bilimsel altyapıya daha fazla kaynak ayırarak, geçmiştekiyle kıyas kabul etmeyecek donatıların oluşmasını sağlamıştır. Bu bağlamda CumhurbaşkanımızSayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve tüm kabineye teşekkürü bir borç bilirim. 10 yılda 1,3 katrilyon lira üniversitemize bütçe ayrılmıştır. Ancak ve ne yazık ki tasavvurların ve alışkanlıkların değişimi aynı hızda gerçekleşmemektedir. Yükseköğretimin mahiyetini herkesin kavramasını beklememek lazım. Pek çok insan ancak sonuçlarını gördüğü zaman bunu anlayacaktır. Sonuçların açıkça ortaya çıkması için ise uzunca bir zamana ihtiyaç vardır. Ancak bugün izlediğimiz bu güzel manzara sonuçların ortaya çıktığının göstermektedir” dedi.

“Diplomaya Odaklı Öğrenci Kitlesinin Yaklaşımını Doğru Bulmuyoruz”

“Maaşa odaklı öğretim kadrosu ile diplomaya odaklı öğrenci kitlesinin yaklaşımını doğru bulmuyoruz” diyerek sözlerine devam eden Prof. Dr. GÖNÜLLÜ “Bugüne kadar üniversite olarak çok sayıda sempozyumlar, çalıştaylar gibi başarılı çalışmalara imza attık. Yaptığımız işlerde ve üniversitemizin yapılanmasında daima reklamdan kaçındık, öze önem verdik. Yanıltıcı reklamdan, slogandan mümkün olduğunca uzak durmaya çalıştık. Bunu kararlılıkla işin sonuna kadar sürdürmeye çalışacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu çerçevede öğretim sistemimizde maaşa odaklı öğretim kadrosu ile diplomaya odaklı öğrenci kitlesinin yaklaşımını doğru bulmuyoruz. Maalesef ülkemizde kısmen böyle bir algı sorunun olduğunu görmemiz gerekir. Görmezsek ve görmemezlikten gelirsek sorunu gelecekte de aşamayız. Biz üniversite olarak her konuda olduğu gibi bu konuda tedbir aldık ve almaya devam edeceğiz” dedi.

“Bu Günün Asıl Mimarları Velilerdir”

“Veliler bugünün asıl mimarları olarak gördüğüm kişilerdir” diyen Prof. Dr. GÖNÜLLÜ “Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerine titrediğiniz, büyük emeklerle, özenle yetiştirdiğiniz göz bebekleriniz çocuklarınızı dört yıl önce Üniversitemiz ailesine emanet etmiş olduğunuzdan bu güzel günü birlikte yaşamaktayız. Her şeyden önce bizlere güvendiğiniz ve Adıyaman Üniversitesi’ni tercih ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz. Artık onlarla iftihar edebilirsiniz. Evlatlarınızı hizmet etme mücadelesine uğurlamanın vakti geldi. Bugün bir anlamda bizim hasat günümüz. Dört yıl boyunca kıymetli hocalarımızın eğittiği öğrencilerimizin hasadını görüyoruz. . Bugün Adıyaman Üniversitesi olarak bu mutluluğu yaşarken arkasındaki en büyük destekçiler siz değerli velilerimizsiniz. Evlatlarınız sizlerden aldıkları güç ile azim ve kararlılıkla çalışıp bu rütbeye eriştiler. Bu hasat hepimiz için hayırlı ve uğurlu olsun. Biliyoruz ki bundan sonra onların yaptıklarını onurla izleyeceksiniz. Bunun için herkesin huzurunda tüm genç mezunlarımız adına hepinize ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

“Öğretim Elemanlarımız Bu Şeref Tablosunun En Büyük Mimarıdır”

Öğretim elemanlarına seslenen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ “Bu şeref tablosunun en büyük mimarları sizlersiniz. Üniversitemize geldikleri günden beri cevher gibi işlediğiniz sevgili öğrencilerimizi; iş yaşamlarında ve sosyal yaşamlarında çeşitli başarılara imza atacak bireyler olarak yetiştirerek bugüne getirdiniz. Onlara sadece mesleklerinde yetkin hâle gelecekleri bilgileri öğretmekle kalmadınız, aynı zamanda bir birey olarak sorumluluklarını, bir ekibin parçası olarak paylaşmayı ve dayanışmayı, bir üniversite mezunu olarak topluma karşı görev ve sorumluluklarını öğrettiniz. Genç mezunlarımız bundan sonraki zaman içinde yapacakları başarılı çalışmalar sizleri de onurlandıracaktır. Çabalarınız için Genç mezunlarımız, velileri, devletimiz ve milletimiz adına hepinize şükranlarımı sunuyorum.

Ayrıca: Sağlık yüksek okulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin eğitimine her türlü katkıyı sağlayan ve desteklerini esirgemeyen; İl Sağlık müdürümüze, Kamu Hastanelerimiz Genel Sekreterimize ve İl Halk Sağlığı Müdürümüze Üniversitemiz ve öğrencilerimiz adına teşekkür ediyoruz” dedi.

“Öğrencilerimle İftihar ediyorum”

“Bizleri bu güzel günlere beraber ve birlikte ulaştıran rabbime şükür ediyorum” diyen Prof. Dr. GÖNÜLLÜ “Birlikte olduğumuz için gerçekten gururluyuz. Bu gururu yaşayan velilere, sizleri yetiştiren annelere, babalara tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Bugün hayatınızın en önemli anlarından birini yaşıyorsunuz. Yeni bir hayata ilk adımınızı atmak üzeresiniz. Mesleki bilginizin yanında ihtiyacınız olan en önemli şey insan ilişkilerinin vazgeçilmezi sevgi, saygı, hoşgörü, sabır ve bunlar için gerekli olan fedakârlıktır. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan en önemli kaynağınız insan sevgisidir, insanı sevmeden mesleğinizi yapmanız mümkün değildir. Bugün hem bir son hem de yeni bir hayatın başındasınız. Bundan sonraki yolunuzu sadece inancın. aklın, vicdanın ve bilimin ışığı aydınlatsın” dedi. “Dürüst, Çalışkan Ve Üretken Olan İnsan Bir Değerdir”

“Unutmayın ki, dürüst, çalışkan ve üretken olan insan bir değerdir” diyen Prof. Dr. GÖNÜLLÜ “Ve ancak değer oluşturduğunuzda başarı sizi takip eder. Ayrıca şunu da unutmayınız, sizler sadece kendiniz ve aileniz için değil, ülkeniz ve insanlık için de başarılı olmak zorundasınız. Yıllardır devam ettirdiğiniz eğitim hayatınızın zorlu bir sürecin sonunda başarıyla tamamladınız. Arkanıza dönüp baktığınızda hepiniz bu süreçte zorlu bir eğitimden geçtiğinizi göreceksiniz. Bugün her biriniz kendiniz ve ailelerinizin yanı sıra, ülkenize ve dünyaya karşı da sorumlu genç birer meslek, sahibisiniz. İnanıyoruz ki, yapacağınız işlerde size verdiğimiz çağdaş ve en üst düzey bilgilerle, kısa zamanda kariyer basamaklarını hızla tırmanacak ve önemli başarılar elde edeceksiniz. Bununla birlikte geçen 4 yıl boyunca güzel yurdumuzun farklı yörelerinden, farklı kültürlerden gelen arkadaşlarınız oldu. Burada hep beraber birlikte yaşamayı, paylaşmayı, birbirinize saygı duymayı öğrendiniz. Bundan sonra da güzel vatanımızda milli birlik ve beraberlik içerisinde, barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edin. Milletimizin birlik beraberlik ve öz değerlerine sahip çıkarak, ülkemizin huzurunu, güven ve istikrarını bozmak isteyenlere hiçbir zaman fırsat vermeyin. Bundan sonraki hayatınızda zorluklarından korkmayın. Arkadaşlar bu günü unutmayacağınız, hayatınız boyunca yaşayacağınız güzelliklerin bir başlangıcı olarak değerlendirdiğinizi düşünerek hayatınız boyunca, kendinizi bu konuda daha iyi yetiştirmeniz, hayata daha iyi hazırlanmanız konusunda, hocalarınıza vermiş olduğunuz sözleri unutmamanız, sizler; başarıdan başarıya koşarken Adıyaman Üniversitesini daha da yüceltecek ve bizleri onurlandıracak, Adıyaman Üniversitemiz geçmişi ve kimliğinizi gururla taşımanızı sizlerden bekliyor, her şeyin gönlünüzce olmasını dileyerek, Sizleri; bugünlere kadar her türlüfedakarlığı göğüsleyerek yetiştiren ailenizi, hocalarınızı, ülkenizi ve üniversitenizi unutmamanızı talep ediyor, bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyor, yolunuz ve bahtınız açık olsun diyorum. Hepinize sevgilerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından okul birincileri Muhammet Okan TÜRKOĞLU, Serap TUMBUL, Ramazan KULBAY ve Sevgi TEKDAL Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ'nün refakatinde yaş kütüğüne isimlerini çaktı.

Daha sonra dereceye giren öğrencilerden Sağlık Yüksekokulu Bölümü Hemşirelik Bölümü Öğrencileri Ömer Faruk BAYRAMHAN, Kübra ŞAHİN, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü Öğrencisi Selvi ŞAHİN, Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü öğrencisi Şadiye AKTAŞ, Devlet Konservatuvarı Koro öğrencileri Esvan Ruken AKBABA, Muhammed Sadi KIZIL  ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri Ferit ÇETİNKAYA ile Mehmet ALTUN’a plaket ve hediyeleri verildi.

Ödül töreninin ardından bütün öğrenciler bölüm bölüm sahnede yerlerini alarak bölüm hocalarından mezuniyet belgelerini aldılar ve toplu fotoğraf çektirdiler. Programın sonunda ise bütün öğrenciler hep birlikte kep fırlatarak mezuniyetlerini kutladılar.

Yapılan törenin ardından Sağlık Yüksekokulu’ndan 217, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan 51, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan 329 ve Devlet Konservatuarı’ndan 24 olmak üzere toplamda 621 öğrenci kep fırlatarak Üniversitemizden mezun oldu.

Görünütülenme Sayısı: 406