15 Temmuz Kahramanları Üniversitemizde O Geceyi Anlattı

27.10.2017

Üniversitemiz ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adıyaman Şubesi tarafından Üniversitemizde "15 Temmuz Kahramanları O Geceyi Anlatıyor" adlı program düzenlendi.

15 Temmuz Kahramanları O Geceyi Anlatıyor adlı programa 15 Temmuz Gazilerimizden Üzeyir CİVAN, Adviyye G. İSMAİLOĞLU, Yusuf ÖZGÜN, Metin DOĞAN ve aynı zamanda Üniversitemiz öğrencisi olan Adıyamanlı Muhammed IRMAK konuşmacı olarak katıldı.

Program öncesi 15 Temmuz gazilerini makamında kabul eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, Gazilerimizi Üniversitemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirerek ülkemizin bir daha bu tür geceleri yaşamaması için gayret sarf edilmesi gerektiğini dile getirdi. Gençliğin farkındalığının artırılması için Gazilerin Türkiye'nin dört bir yanını dolaşarak o geceyi anlatmalarının önemine değinen Rektör Prof. Dr. GÖNÜLLÜ, gençlerin o gecenin yaşayan canlı şahitlerini karşılarında görmesinin önemli olduğunu dile getirdi. Program için Üniversitemize gelen Gazilerimiz de misafirperveliklerinden dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ'ye teşekkür etti. Sohbet ortamında geçen ziyaretin ardından programa geçildi.

Üniversitemiz Vehbi Koç Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa İlimiz Valisi Nurullah Naci KALKANCI, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyit TEMİR, Prof. Dr. Hasan SOLMAZ, Prof. Dr. Ali AYDIN, Fakülte Dekanları, Enstitü ve Yüksekokul Müdürleri, TÜGVA Adıyaman Şube Başkanı İdris TOPRAK, Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Oğuz MUTLU, Üniversitemiz akademik ve idari çalışanları ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Ebediyete irtihal etmiş şehit ve gazilerimiz için yapılan saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile başlayan program il protokolü ve 15 Temmuz Gazilerinin konuşmalarıyla devam etti.

Vali KALKANCI: "Vatan Sevgisi İmandandır"

Programda konuşan İlimiz Valisi Nurullah Naci KALKANCI, 15 Temmuz hain darbe girişimi döneminde İstanbul’da Vali yardımcısı olarak görev yaptığını ve gelişmeleri anbean takip ettiğini belirterek yıllar önce FETÖ terör örgütü mensuplarını “Fettuşiler” diye tanımladıklarını belirtti. O gece yaşadıklarından kesitler aktaran Vali KALKANCI; "O gece bu millet iman gücünü tüm dünyaya göstermiştir. Tıpkı 50 İslam ülkesi arasında haksızlığa, zalimlere en çok ses çıkaran ülkenin Türkiye olması gibi. O hain geceyi önce Allah'ın izni, sonra yöneticilerimizin feraseti ve Türk Milletinin kahramanlığı ile bertaraf ettik. Bir örgüt düşünün ki kendi dinine, kendi vatanına, kendi milletine ve insanına zarar veriyor. Bu vatan doğusu ile, batısı ile bölünmez bir bütün olarak Türk Milletinindir. Bu millet imanlı bir millet. Vatan sevgisi de imandandır Türkiye İslam ve insanlık aleminin ümididir." dedi.

Rektör Prof. Dr. GÖNÜLLÜ: "Allah Bu Millete Bir Daha 15 Temmuz Yaşatmasın"

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı ilk resmi bildiriyi yayınlayarak FETÖ terör örgütüne ilk baş kaldırıyı gerçekleştiren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, ilimsiz ve bilgisiz toplumların şer odakları tarafından çok çabuk kandırılabileceğinin altını çizerek, "15 Temmuz akşamı fedakârca canını vermekten, kanını dökmekten geri durmayan, çekinmeyen kahramanlar gördük. Onlardan beş tanesi de şu an aramızda. Çok önemli ve güzel bir etkinliğe imza attığımızı düşünüyorum. Sözlerime Peygamber Efendimizin "Bizi aldatan bizden değildir" Hadis-i Şerifiyle başlamak istiyorum. Ne yazık ki ilimsiz bilgisiz toplumlar kandırılmaya mahkûmdur. İnsanların samimi bir eğitimle yetişmesi çok önemlidir. Ne mutlu bana ki bu örgütü daha 2013 yılında bile "haşhaşiler" olarak tanımlamış kişi oldum. Bana göre yalan söyleyen toplumların hepsi paraleldir. Doğruyu eğri gösteren ya da eğriyi doğru gösteren toplumlar da topluluklar da paraleldir. Allah bir daha bu topluma 15 Temmuz’u yaşatmasın. Allah milletimize, vatanımıza, birliğimize zarar vermesin. Şunu da belirtmek isterim ki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın dirayetli çıkışı ve toplumu göreve çağırması çok önemliydi. Milletimizin de sağduyulu olması hain girişimin bertaraf edilmesine sebep oldu." dedi.

TÜGVA Başkanı TOPRAK: "İnsanların Duygularını Sömürerek İçimize Girdiler"

TÜGVA Adıyaman Şube Başkanı İdris TOPRAK, FETÖ’nün insanların manevi duygularını sömürerek Türk halkının içerisinde girdiğini belirterek “Milletimiz bir daha asla FETÖ gibi inancını eğitim ve hayırseverlik duygularını sömürerek, ihanet zehrini damarlarına zerk etmek isteyen örgütlerin ülkesinde boy göstermesine meydan vermemiştir, vermeyecektir." dedi.

15 Temmuz Gazisi Üzeyir CİVAN: "Dedelerimizin Yapmak İsteyip de Yapamadığını Yaptık"

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesini anlatan 15 Temmuz Gazilerinden Üzeyir CİVAN, vatan için canını vermeye gittiğini ancak bir kolundan olduğunu söyledi. Gazi CİVAN; "Cumhurbaşkanımızdan meydanlara çıkın talimatı aldığımızda bir dakika beklemeden dışarı çıktık ve canımızı verme pahasına meydanlara yürüdük. Maalesef asker görünümlü hainler canımıza kastetti. Biz Türk Milleti olarak Çanakkale ruhunu, imanını hâlâ yüreklerimizde taşıdığımızı tüm dünyaya gösterdik. Çünkü bu ülkede Başbakan, bakanlar asılırken dedelerimiz ve babalarımız maalesef bir şeyler yapmak isteyip de yapamamanın üzüntüsünü yaşıyorlardı. Biz de bu üzüntüyü yaşamamak için canımızı dişimize takıp mücadelemizi verdik." dedi.

15 Temmuz Gazisi Adviyye G. İSMAİLOĞLU: "Onlara Gün Geldiğinde Bir Soru Soracağım"

Hain darbe girişimine karşı koymak ve vatan savunması yapmak adına meydanlara çıkan ancak hain bir kurşun ile yaralanarak henüz 14 yaşında Gazilik rütbesine erişen Adviyye G. İSMAİLOĞLU o geceyi anlatarak "Bu yarayı aldığımda vatanımı savunuyordum" diyebileceğim bir yara bıraktılar bende. Ancak mahkemelerde onlarla yüz yüze geldiğimde şunu soracağım onlara; “Siz daha 14 yaşındaki bir kızla baş edememişken bu milleti nasıl yeneceksiniz?" dedi.

15 Temmuz Gazisi Yusuf ÖZGÜN: "O Gecenin Psikolojisi Üzerimizde"

15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlatırken dahi ürperdiğini ancak korkmadığını belirten Gazi Yusuf DOĞAN; "Allah’ın verdiği iman ile hiç korkmadım. Bu vatana bin Yusuf feda olsun,  dedim. Başkomutanımız Recep Tayyip ERDOĞAN meydanlara davet ettiğinde abdestimi alıp gözümü kırpmadan çıktım. Dışarıda gördüğüm manzara beni çok şaşırtmıştı. Bir yandan asker polis görünümlü hainler bir yandan bedenini vatan için feda etmeye hazır yüzlerce insan. Ve kendi kendime dedim ki; bu millette bu iman varken bize bir şey olmaz." dedi.

15 Temmuz Gazisi Muhammet IRMAK: "Gerçek Askerimiz Bizlere Sahip Çıktı"

15 Temmuz gecesi ilk gözaltını gerçekleştiren ekibin içerisinde yer alan 15 Temmuz Gazisi Üniversitemiz öğrencisi, Adıyamanlı Muhammet IRMAK, birçok rütbesiz askerin darbeden habersiz olduğuna kanaat getirdiğini söyledi. Askerlere gözaltı yaptıktan sonra grup olarak sorguya çektiklerini ve askerlerin tatbikat var diyerek kandırıldığını söylediğini belirten Gazi IRMAK; "Allah bizlere o günleri bir daha yaşatmasın. Ancak; tüm dünya anladı ki bu millet çapulculara papuç bırakmaz. Dünyaya iyi bir ders oldu. Burası emperyalistlerin elini kolunu sallayarak gireceği Ortadoğu ülkesi değildir." dedi.

15 Temmuz Gazisi Metin DOĞAN: “Yaşamayı Çok Seviyorum Ancak Bu Vatan İçin Yaşamdan Vazgeçtim”

15 Temmuz gecesi İstanbul Atatürk Havalimanında askeri tankın altına yatarak darbe girişimine karşı koymaya çalışan Gazi Metin DOĞAN, hayatı çok sevdiğini, 40 yaşına kadar dolu dolu yaşadığını ancak o gece çok sevdiği canından vatan için vazgeçtiğini belirtti. Öğrencilere yaşam için tavsiyelerde de bulunan Gazi DOĞAN; "Kendimi çok vatansever olarak görmezdim. Ancak; bu haksızlığın karşısında bir ses çıkartmam gerektiğini düşündüm ve vatanım için tüm insanlar için çok sevdiğim canımdan vazgeçtim. Bu vatan üç kuruşa alınmadı.” dedi.

Konuşmaların ardından İlimiz Valisi Nurullah Naci KALKANCI ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ tarafından 15 Temmuz Gazilerimiz Üzeyir CİVAN, Adviyye G. İSMAİLOĞLU, Yusuf ÖZGÜN, Metin DOĞAN ve Muhammed IRMAK’a Adıyaman’ın tarihi ve turistik simgesi Cendere Köprüsü maketi hediye edilerek toplu fotoğraf çekildi.

Görünütülenme Sayısı: 167