Sıkça Sorulan Sorular

Yemek menüleri hazırlanırken nelere dikkat edilmektedir. Yemek menüleri kim tarafından oluşturulmaktadır?

Yemek menüleri aylık olarak Üniversitemiz diyetisyeni ve gıda teknikeri tarafından yetişkin bir insanın günlük alması gereken kalori miktarı göz önünde bulundurularak hazırlanmakta ve yemekhaneyi denetlemekle görevli kontrol teşkilatı onayına sunulduktan sonra ilan edilmektedir.

Yemekler yapılırken nelere dikkat edilmektedir? Yemeklerde kullanılan malzemeler belirli bir denetimden geçiyor mu? Malzemeleri kimler denetliyor?

Menülerimiz, yemek firmasının uygulayacağını taahhüt ettiği teknik şartnamede belirtilen kurallara göre hazırlanmaktadır. Bu kurallar kısaca, temizliğe, insan sağlığına uygunluğuna, yemeklerde kullanılacak gıda maddelerinin Gıda Üretim ve Satış Yerleri hakkındaki yönetmeliğe ve Türk Gıda Kodeksi yönetmeliğine uygunluğuna ve ambalajlarda TSE logosu bulunmasına dikkat edilerek hazırlanmaktadır. Şeffaflık ilkesi gereğince yemeklerde kullanılan ana malzemeler arasında bulunan ayçiçek yağı, zeytinyağı ve salçanın hangi marka kullanıldığının herkes tarafından bilinmesi amacıyla yemekhane girişlerinde bu malzemeler ambalaj içinde teşhir edilmektedir. Yemeklerde kullanılan tüm malzemeler kontrol teşkilatı tarafından denetlenmektedir.

Bir gün önce pişen yemekten artan herhangi bir malzeme ertesi günün yemeğinde kullanılıyor mu?

Her yemeğin malzemesi taze olarak alınmakta ve ertesi güne özel yapılmaktadır. Bir gün önceden kalan herhangi bir gıda malzemesi ertesi gün kullanılmamaktadır. Yemekhanemizde yemek ihalesi teknik şartnamesinde belirtilen nitelikte birinci sınıf malzemeler kullanılmaktadır.

Yayınlanmış olan aylık yemek menüsü dışında yemek verilmekte midir?

İlan edilmiş olan yemek menüsü dışına kesinlikle çıkılmamaktadır. Menü değişikliği sadece gıda maddelerinin temininde yaşanabilecek aksaklıklardan dolayı yapılabilmektedir ki, böyle bir durumda ise en az bir gün önceden yayınlanmış olan menüde ilan edilmektedir.

Kıymalar hazır mı alınıyor yoksa mutfakta mı yapılıyor?

Kıymalar, yemekhanemize getirilen etlerden yine yemekhanemizde bulunan kıyma çekme makinalarında çekilerek hazırlanmaktadır. Hazır kıyma alımı yapılmamaktadır.

Tatlılarda yapay tatlandırıcılar, yemeklerde katkı maddeleri, lezzet arttırıcılar gibi hazır karışımlar kullanılıyor mu?

Tüm yemeklerimiz ve tatlılarımız mutfağımızda denetim altında hazırlanmaktadır. Hazır karışımlar, lezzet arttırıcılar vb. kullanılmamaktadır. Tatlı yapımında hamur işleri, sütlü mamuller, meyve kompostoları, aşure, helva vs. gibi tatlıların üretimi yemekhanemizde yapılmaktadır. Tatlı ve kompostolarda, tatlandırıcı olarak sadece yerli malı toz şeker kullanılmakta, ithal şeker, suni tatlandırıcılar ve glikoz kullanılmamaktadır. Aynı şekilde sütlü tatlıların üretiminde de sadece doğal süt kullanılmaktadır. Hazır tatlı ürünleri kullanılmamaktadır. Tüm tatlı ürünleri yemekhanemiz mutfağında hammadde ve gıdalar kullanılarak tatlı ustası tarafından üretilmektedir.

Bir günde kaç kişilik yemek hazırlanmaktadır?

Akademik takvime göre eğitim-öğretim dönemi içerisinde öğle 3.500, akşam 1.500 olmak üzere bir günde ortalama 5.000 kişilik yemek üretimi yapılmaktadır.

Bazı günlerde günün öğle yemeği menüsünde neden akşam yemeği menüsü veriliyor?

Üniversitemiz yemekhanesinde yemek üretimi tahmini sayılar üzerinden yapılmaktadır. Dolayısıyla öğle üretilen yemeğe ön görülemeyen yoğun talebin olduğu ve yemeğin yetmediği durumlarda, günün akşam yemeği menüsünde bulunan yemek servise sunulmaktadır.

Bazı günlerde günün akşam yemeği menüsünde neden öğle yemeği menüsü veriliyor?

Yemek üretimi tahmini olarak hesaplandığından öğle menüsü için üretilen yemeğe talebin beklenenden az olduğu durumlarda kalan yemek, israfı önlemek adına akşam menüsüyle birlikte verilmektedir.

Üniversite Yerleşkesinde yemek hizmeti nerelerde verilmektedir?

Külliyede merkez yemekhane haricinde merkezi derslikler binasında ve mühendislik binasında bulunan yemek dağıtım noktalarında yemek hizmeti verilmektedir. Merkez külliye dışında ayrıca tıp fakültesi binası ile ilçe meslek yüksekokullarımızda da yemek hizmeti verilmektedir.

Kimlik kartıma para yüklemeyi nasıl yapabilirim?

Kimlik kartlarına para yükleme işlemi, merkez yemekhanede ve diğer yemek dağıtım noktaları olan merkezi derslikler binası ile mühendislik binasında bulunan para yükleme cihazlarından yapılabildiği gibi ayrıca https://yemekhane.adiyaman.edu.tr internet sitesi üzerinden herhangi bir banka kartı aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.